Asset Publisher Asset Publisher

OBIEKTY EDUKACYJNE

 I. EDUKACYJNA ŚCIEŻKA ROWEROWA

     Nadleśnictwo Przasnysz z myślą o miłośnikach przyrody szczególnie ceniących aktywny wypoczynek na łonie natury utworzyło leśną ścieżkę rowerową "Góry Dębowe". Trasa ścieżki rozpoczyna się przy miejscu postoju w leśnictwie Jarzynny Kierz. Ścieżka, którą możemy odwiedzać już od czerwca 2008 roku posiada dwie trasy: zieloną o charakterze edukacyjnym o długości 5,9 km oraz niebieską o długości 9,1km. Wiedzie ona przez bardzo urozmaicone pod względem rzeźby terenu oraz składu gatunkowego drzewostany leśnictw: Jarzyny Kierz i Lipowiec. Poza tablicami informacyjno - edukacyjnymi godne uwagi są: pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”,  kapliczki np. św. Franciszka - patrona leśników i ekologów oraz wyjątkowe drzewko - świerk istebniański, który wyhodowany został z nasion poświęconych przez Benedykta XVI w 2006 r. 

                                                               Trasa ścieżki rowerowej                       

                                                                                

                                                                                                                                              

 

II. IZBA EDUKACYJNA

     Nadleśnictwo Przasnysz dbając o właściwy rozwój wiedzy o lesie oraz pracy leśników otworzyło Izbę Edukacyjną przy leśniczówce Przejmy.
Izba stanowi obok ścieżki dydaktycznej, wiaty oraz miejsca postoju obiekt edukacyjny, z którego korzystają zarówno zorganizowane wycieczki szkolne, jak również osoby indywidualnie odwiedzające nasze lasy.
Izba cieszy się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych miłośników lasu, głównie przez eksponaty zwierząt, w które jest wyposażona. Niezwykle płochliwą sarnę czy wydrę młodzi przyrodnicy mogą obserwować z bliska, ponadto mają tu szansę zaznajomić się z historią pracy leśników oraz spróbować rozpoznawać gatunki drzew i krzewów naszych lasów dzięki pięknym zielnikom - pędownikom. 

 

                                                                            

                                                        

III. LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA

      Wiedzę o przyrodzie zainteresowani mogą poszerzyć na leśnej ścieżce dydaktycznej. Ścieżkę można pokonywać samemu lub z leśnikiem, który odpowie na każde pytanie dotyczące lasu oraz jego mieszkańców. Ścieżka mierzy 2 km i wiedzie przez zróżnicowane drzewostany leśnictwa Przejmy. Trasa zaopatrzona jest w barwne tablice, które dostarczają informacji na temat odwiedzanego fragmentu lasu.

 

                                                                                                

                                                                 

IV. TERENOWA IZBA EDUKACYJNA

        Izba znajduje się na terenie leśnym, oddalonym o 1km od miejscowości Dzierzgowo. Wyposażona jest w zadaszone miejsce (wiata drewniana ze stołem i ławkami), tablice informacyjno – edukacyjne oraz tablice „Witacz".

       Utworzenie terenowej izby w dużym stopniu zwiększa możliwość prowadzenia edukacji ekologicznej dla wszystkich szkół znajdujących się w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa, jak też umożliwia lepsze poznanie walorów przyrodniczo – leśnych mieszkańcom gmin znajdujących się na terenie nadleśnictwa oraz turystom i gościom przyjezdnym. Obiekt służy do prowadzenia lekcji przyrody w terenie nie tylko przez pracowników nadleśnictwa, ale także przez nauczycieli z pobliskich szkół.

                                                 

 

 

     Aby bezpiecznie korzystać z obiektów turystyczno - wypoczynkowych i ścieżek edukacyjnych przebiegających przez obszary leśne, Nadleśnictwo Przasnysz zachęca do przeczytania i stosowania regulaminu uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej oraz regulaminów obiektów edukacyjnych, dostępnych w załącznikach.  Odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania wszelkich urządzeń zlokalizowanych na obiektach ponosi użytkownik dorosły, a dzieci użytkują ww. urządzenia na odpowiedzialność opiekunów. Pamiętajmy również, że w lesie mogą powstać przeszkody w sposób naturalny, np. wywroty, złomy, złamane konary, itp.

Osoba do kontaktu w sprawach związanych z obiektami edukacyjnymi: Ewa Bartoszewska                                tel. 662 025 606, e-mail: ewa.bartoszewska@olsztyn.lasy.gov.pl

Leśnicy z Nadleśnictwa Przasnysz serdecznie zapraszają do odwiedzania tutejszych lasów!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przasnysz to jedno z 32 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Położone jest  w północnej części województwa mazowieckiego, na terenie trzech powiatów: przasnyskiego, mławskiego i ciechanowskiego. Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną obszar Nadleśnictwa znajduje się w IV Krainie Mazowiecko-Podlaskiej w Dzielnicy 1 Północno-Mazowieckiej.

Nadleśnictwo Przasnysz od 2012 r. jest jednoobrębowe (obręb leśny Przasnysz). Gospodarka leśna prowadzona jest na podstawie aktualnego Planu Urządzenia Lasu na lata 2022-2031.

W skład Nadleśnictwa wchodzi 13 leśnictw:

1.    Jarzynny Kierz

2.    Lipowiec

3.    Duczymin

4.    Grabowo

5.    Dzierzgowo

6.    Grudusk

7.    Rycice

8.    Jednorożec

9.    Lipa

10. Przejmy

11. Krzynowłoga Mała

12. Przasnysz

13. Szkółka Karwacz

 

 

Ogólna charakterystyka:

 

    Grunty własności Skarbu Państwa  - 16 550,29 ha

    Lasy stanowią – 16 339,61 ha, tj. niemal 99% 

    Lasy niepaństwowe  - 12 565,81 ha

    Lesistość ok. 29%

    276 kompleksów leśnych, w tym dwa główne kompleksy leśne stanowią 61% powierzchni

    Średni wiek drzewostanów - 59 lat

 

Rzeźba terenu:

Obszar Nadleśnictwa Przasnysz charakteryzuje się występowaniem rzeźby młodo glacjalnej ukształtowanej w czasie zlodowacenia środkowopolskiego. Decydujący wpływ na morfologię terenu Nadleśnictwa miała faza północnomazowiecka tego zlodowacenia. W późniejszych okresach na utwory glacjalne nałożone zostały formy fluwialne ostatniego interglacjału.  Całość ulegała przekształceniom w wyniku procesów postglacjalnych – denudacji, akumulacji eolicznej oraz erozji i akumulacji holoceńskiej. Występujące obecnie na obszarze Nadleśnictwa Przasnysz formy fizjograficzne stanowią: moreny (moreny czołowe – Góry Dębowe, Morena Rzęgnowska, morena Zbrochowska, morena Krzynowłogi, moreny pierścieniowe – występujące na terenie Leśnictwa Rycice) sandry, ozy,  wzgórza ozowe na południowym zachodzie od Chorzel, kemy (plateau kemowe położone na północ od Przasnysza) oraz liczne formy holoceńskie.

Procentowy udział typów siedliskowych lasu: