Asset Publisher
ORGANIZACJA NADLEŚNICTWA
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej) i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi. Do działu należy również prowadzenie zajęć edukacyjnych, koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Dział ten prowadzi również sprawy związane z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, obsługą systemu informatycznego, obsługą sekretariatu, prowadzeniem ubezpieczeń majątkowych oraz magazynu nadleśnictwa. Do tego działu należy również kontakt z mediami oraz prowadzenie witryn internetowych nadleśnictwa. Działem tym kieruje Sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych oraz ochrony informacji niejawnych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
SCHEMAT ORGANIZACYJNY
Asset Publisher
Asset Publisher
Trochę historii o nadleśnictwie
Trochę historii o nadleśnictwie
Obszary obecnego Nadleśnictwa Przasnysz zostały stosunkowo późno zasiedlone i zagospodarowane przez człowieka stanowiąc opuszczony pas międzyplemienny miedzy Mazowszem a Prusami.
Rozległe obszary leśne położone od niepamiętnych czasów w łuku rzeki Orzyc nazywano Puszczą Mazuch.
Lasy obecnego Nadleśnictwa Przasnysz do okresu rozbiorów Polski stanowiły dobra królewskie. Ich użytkowanie miało charakter plądrowniczy. Duże obszary lasów uległy dewastacji lub całkowitemu wylesieniu.
W latach 1795-1807 lasy królewskie znalazły się pod zaborem pruskim. Gospodarowanie w tym okresie nie jest dostatecznie poznane.
Historia związana z powstaniem Nadleśnictwa Przasnysz przypada na okres napoleoński. Dnia 14 stycznia 1807 roku cesarz Napoleon ustanowił Komisję Rządową. Komisja ta w dniu 9 kwietnia 1807 roku uchwaliła przepisy o organizacji administracji publicznej w departamentach. Określono w niej administrowanie dóbr, lasów, domów itd. Podział na Nadleśnictwa w departamencie płockim był następujący: 1. Brok, 2. Brańszczyk, 3. Ostrołęka, 4. Ciekocin, 5. Przasnysz, 6. Pułtusk, 7. Rypin, 8. Wyszków, 9. Zakroczym. Wynika z tego, że Nadleśnictwo Przasnysz w roku 2007 obchodziło okrągłą – 200 rocznicę powstania.
Po utworzeniu Królestwa Polskiego w roku 1815 większość lasów obecnego Nadleśnictwa Przasnysz stanowiła tzw. „lasy rządowe". Lasy te weszły w skład „Leśnictwa Przasnysz" z siedzibą w Przejmach i podlegały zarządowi Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu poprzez Oddział Lasów w Wydziale Dóbr i Lasów Rządowych. W roku 1854 Leśnictwo Przasnysz podzielono na straże: Straż Lipa (4800 ha – ok. 65% obecnego Obrębu Przejmy) i Jarzynny Kierz (ok. 40% obecnego Obrębu Janowo). Straże podzielone były na obręby (odpowiednik obecnych leśnictw).
W obrębach prowadzono gospodarstwo „wysokopienne sosnowe" przy odnowieniach naturalnych do 1890 roku (stosowano wyłącznie rębnie przerębowe) i sztucznych po 1891 roku przy kolei rębu 120 lat.