Asset Publisher Asset Publisher

JAK MĄDRZE DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ?

Dokarmianie ptaków pomaga przetrwać im zimę. O tej porze roku zdobywanie pokarmu jest bardzo utrudnione przez mróz i pokrywę śnieżną. Najważniejsze jednak jest, aby dokarmiać ptaki właściwym dla nich pokarmem i robić to w odpowiedni sposób, ponieważ w innym przypadku możemy zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom. Poniżej znajdziecie Państwo kilka przydatnych wskazówek, jak pomóc przetrwać ptakom trudne warunki pogodowe.

  • Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

 

W momencie, gdy wystąpią pierwsze opady śniegu lub duże mrozy. Gruba warstwa śniegu uniemożliwia ptakom odnalezienie pokarmu, a mróz powoduje, że ptaki muszą spożywać wysokoenergetyczny pokarm. Zazwyczaj dokarmianie trwa od grudnia do końca lutego, ale okres ten jest elastyczny i zależy przede wszystkim od warunków pogodowych.

 

  • Regularność dokarmiania

 

Bardzo ważne jest, aby kontynuować regularne dokarmianie do końca zimy, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania i często pokonują bardzo duże odległości, aby się pożywić. Pokonanie długiej trasy lotu wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym. Ptaki mogą zwyczajnie nie mieć więcej siły, by szukać kolejnego miejsca z pokarmem, gdy ich ulubiona stołówka będzie pusta.

 

  • Kiedy zakończyć dokarmianie?

 

Ptaki doskonale radzą sobie ze znajdowaniem pokarmu w naturze, gdy pokrywa śnieżna stopnieje i mrozy odpuszczą. Mają wtedy dużo dostępnego pokarmu. Stanowią go owady, nasiona, owoce drzew i krzewów.

 

  • Czego należy unikać przy dokarmianiu ptaków?

 

Sól kuchenna jest bardzo szkodliwa dla ptaków i powoduje odwodnienie organizmu – unikajmy zatem częstowania ich słonymi przekąskami, które sami spożywamy, np. solonych orzeszków. Jeżeli chcemy poczęstować naszych skrzydlatych przyjaciół gotowanym ryżem, warzywami lub kaszą, należy pamiętać aby podczas gotowania nie dodawać soli.

Słodkie ciastka i przekąski oraz chleb – podając ptakom takie rarytasy możemy im zaszkodzić. Chleb pęcznieje w malutkim żołądku i wypełnia go małowartościową treścią. Tego typu produktów lepiej nie podawać ptakom.

 

  • Czym zatem dokarmiać ptaki zimą?

 

- rozmaite ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso),

- nasiona dyni, słonecznika, kukurydzy,

- płatki owsiane,

- gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania ale już np. pęczak i ryż wyłącznie po ugotowaniu, gdyż niegotowane nadmiernie pęcznieją w ptasich żołądkach),

- gotowane i pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta),

- owoce świeże (np. pokrojone jabłka i gruszki) i suszone. Przed podaniem ptakom owoce suszone mogą wymagać namoczenia aby nie pęczniały w ptasich żołądkach.

- orzechy (ziemne, laskowe, włoskie, tylko naturalne, nieprażone i bez dodatku soli),

- słonina (koniecznie surowa i niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie),

- gotowe mieszanki ziarna dla ptaków zimujących, kolby oraz kule tłuszczowe - są dostępne w sklepach, ale możemy też taką kulę zrobić sami,

- bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w okolicy karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody.

 

Pamiętajmy także, aby nie wrzucać pokarmu do wody dokarmiając ptaki wodne. Zostawmy im pokarm na trawniku, nad brzegiem, w miejscu czystym i spokojnym.

 

  • Gdzie ustawić karmik dla ptaków?

 

W miejscu cichym, spokojnym, z dala od zagrożeń (dróg, legowiska psa lub kota, dużej liczby ludzi, budynków).

 

Jeśli chcemy dodatkowo wesprzeć ptaki nie tylko w zimie, dobrym rozwiązaniem jest posadzenie w ogrodzie drzew i krzewów owocodajnych, które stanowią źródło pokarmu dla ptaków, np.: bez koralowy, jarząb pospolity, dzika róża, bez czarnykalina koralowagłógberberys, śliwa tarnina.

 

Zima tego roku jest wyjątkowo śnieżna i daje się we znaki naszym latającym przyjaciołom. Warto zatem pamiętać, aby w miarę możliwości zapewnić im odpowiedni pokarm. Dokarmiając ptaki zachowujmy się odpowiedzialnie i mądrze, tak aby im nie zaszkodzić.

 

Autor: S. Błędek