Asset Publisher Asset Publisher

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Przasnysz jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez: łosie, jelenie, sarny i dziki. Szacuje się, że okresowo łosi jest ok. 320 szt., jeleni jest ok. 710  szt., saren 2280 szt., a dzików ok. 80 szt. (RPŁ 2022/2023).  Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to: lisy, jenoty, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Teren Nadleśnictwa Przasnysz podzielony jest na 20 obwodów łowieckich - łączna powierzchnia 103.619,00 ha, które są dzierżawione przez 16 kół łowieckich.

Wieloletni "Łowiecki Plan Hodowlany - Rejon Hodowlany Nr 6 "Kurpie Zachodnie" dla Nadleśnictwa Przasnysz obejmuje okres 01.04.2017- 31.03.2027.

Poletka łowieckie obejmują w nadleśnictwie powierzchnię ok. 44 ha.

Tekst: Ewa Bartoszewska


Asset Publisher Asset Publisher

Back

V RAJD GWIAŹDZISTY ZACHEUSZA NOWOWIEJSKIEGO

V RAJD GWIAŹDZISTY ZACHEUSZA NOWOWIEJSKIEGO

W pierwszą sobotę października na terenie Gór Dębowych Nadleśnictwa Przasnysz miał miejsce V Rajd Gwiaździsty.

Rajd skierowany był do wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek. Piękna pogoda nie opuszczała uczestników spotkania przez cały dzień. Organizatorami rajdu oprócz Nadleśnictwa Przasnysz była Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz Starostwo Przasnysz i Starostwo Nidzica.

W południe pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, podczas której złożono kwiaty i zapalono znicze. Patron wyścigu  wsławił się na terenach naszych ziem jako bohater wojenny, żołnierz i wieloletni działacz podziemia niepodległościowego oddając życie za naszą ojczyznę.

Głównym punktem programu był rajd rowerowy przez Góry Dębowe licznie zgromadzonych uczestników oraz rajd pieszy harcerzy z Przasnysza, Czernic i Chorzel. Harcerze przemaszerowali trasę ok. 3 km, śpiewając oraz uczestnicząc w licznych zabawach zorganizowanych przez druhny. Natomiast zawodnicy rajdu rowerowego zostali podzieleni na cztery kategorie: młodzież dziewczęta i chłopcy do lat 18, amatorzy oraz open. Trzy pierwsze grupy przejechały trasę 8 km, a uczestnicy bardziej zaawansowani trasę 24 km. W ostatniej grupie znaleźli się głównie osoby, które  zajmują się kolarstwem zawodowo. Po dojechaniu na metę zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. 

Poniżej lista zwycięzców:

MŁODZIEŻ  CHŁOPCY:                                             MŁODZIEŻ DZIEWCZĘTA:

  1. Bartosz Stryjewski                                               1. Patrycja Kryszk
  2. Konrad Banul                                                       2. Emilia Kryszk
  3. Bartosz Zięba                                                       3. Nela Pawłowska

AMATORZY:                                                            OPEN:                                      

  1. Piotr Stecki                                                           1.Rafał Wróblewski
  2. Artur Szczepkowski                                              2.Rafał Banul
  3. Artur Pykało                                                          3.Bartosz Pawłowski

Po wręczeniu pamiątkowych pucharów, rozlosowano wśród uczestników karnety na przejazd drezyną. Po rozdaniu pucharów rozpalono ognisko, przy którym profesor Juszkiewicz przekazał gawędę historyczną tutejszych terenów. Dopełnieniem całości były śpiewy harcerzy, dzięki którym uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru. Przy ognisku, oprócz uczestników rajdu zebrali się także zaproszeni goście. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko edukacyjne nadleśnictwa, gdzie można było pogłębić wiedzę przyrodniczą oraz wziąć udział w licznych konkursach o tematyce leśnej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.