Asset Publisher
OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu są to wyróżniające się krajobrazowo tereny o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Ta forma ochrony wprowadzona została w związku z rozwijającym się przemysłem i postępującą urbanizacją prowadzącą do degradacji środowiska przyrodniczego i wpływającą niekorzystnie na warunki życia człowieka. Wymienione procesy spowodowały konieczność zabezpieczenia odpowiednio dużych, atrakcyjnych i zróżnicowanych obszarów o mało zniekształconym środowisku w celu utworzenia systemu, który by łączył funkcjonowanie tych obszarów poddanych różnym reżimom ochronnym oraz w celu stworzenia społeczeństwu warunków do regeneracji sił i różnych form rekreacji.
Obszary Chronionego Krajobrazu na terenie poszczególnych województw, łącząc się z Obszarami Chronionego Krajobrazu województw sąsiednich tworzą Wielkoprzestrzenny System Obszarów Chronionych oddziaływający w sposób znaczący na zdrowie człowieka, a także na gospodarkę narodową oraz kulturę i naukę. Ma on stanowić uzupełnienie istniejących form ochrony przyrody (parki, rezerwaty). Wielkoprzestrzenny System Obszarów Chronionych obejmuje przede wszystkim tereny o najwyższych walorach przyrodniczych i zachowanej zdolności do utrzymania względnej równowagi ekologicznej. Ponadto w skład systemu wchodzą obszary o niższych walorach, warunkując jednak utrzymanie równowagi na obszarach najcenniejszych. Na terenie Nadleśnictwa Przasnysz istnieją dwa obszary chronionego krajobrazu i są to:
- OChK Zieluńsko-Rzęgnowski – zajmuje 944,51 ha powierzchni zarządzanej przez Nadleśnictwo w części zachodniej.
- OChK Krośnicko-Kosmowski – zajmuje 42,74 ha powierzchni zarządzanej przez Nadleśnictwo w części południowo-zachodniej.
Obszary ustanowione zostały rozporządzeniem Nr 61 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24 lipca 2002 r. w sprawie wprowadzania obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 203, poz. 4939). Rozporządzenie to utraciło moc, a obecnie obowiązującymi aktami prawnym dotyczącym omawianych OChK są: Uchwała Nr 63/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 maja 2020 r. Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2020 r. poz. 5953 w sprawie Zielunsko-Rzęgnowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Rozporządzenie nr 21 Wojewody Mazowieckiego z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
W dokumentach tych zawarte zostały wytyczne dotyczące prowadzenia gospodarki leśnej uwzględniającej m.in.: utrzymanie ciągłości i trwałości ekosystemów leśnych, dążenie do zwiększenia lesistości obszaru, potrzebę wprowadzania gatunków oraz konieczność zwalczania szkodników. Innymi zaleceniami są: ochrona wód w lasach, zwiększenie retencji. Prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej oraz wykorzystanie lasów do celów rekreacyjnych i edukacyjnych.
Powierzchnia obszarów chronionego krajobrazu na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Przasnysz
Nazwa obszaru chronionego krajobrazu |
Obręb Przasnysz |
Zieluńsko-Rzęgnowski Obszar Chronionego Krajobrazu |
944,51 |
Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu |
42,74 |
Asset Publisher
Asset Publisher
Trochę historii o nadleśnictwie
Trochę historii o nadleśnictwie
Obszary obecnego Nadleśnictwa Przasnysz zostały stosunkowo późno zasiedlone i zagospodarowane przez człowieka stanowiąc opuszczony pas międzyplemienny miedzy Mazowszem a Prusami.
Rozległe obszary leśne położone od niepamiętnych czasów w łuku rzeki Orzyc nazywano Puszczą Mazuch.
Lasy obecnego Nadleśnictwa Przasnysz do okresu rozbiorów Polski stanowiły dobra królewskie. Ich użytkowanie miało charakter plądrowniczy. Duże obszary lasów uległy dewastacji lub całkowitemu wylesieniu.
W latach 1795-1807 lasy królewskie znalazły się pod zaborem pruskim. Gospodarowanie w tym okresie nie jest dostatecznie poznane.
Historia związana z powstaniem Nadleśnictwa Przasnysz przypada na okres napoleoński. Dnia 14 stycznia 1807 roku cesarz Napoleon ustanowił Komisję Rządową. Komisja ta w dniu 9 kwietnia 1807 roku uchwaliła przepisy o organizacji administracji publicznej w departamentach. Określono w niej administrowanie dóbr, lasów, domów itd. Podział na Nadleśnictwa w departamencie płockim był następujący: 1. Brok, 2. Brańszczyk, 3. Ostrołęka, 4. Ciekocin, 5. Przasnysz, 6. Pułtusk, 7. Rypin, 8. Wyszków, 9. Zakroczym. Wynika z tego, że Nadleśnictwo Przasnysz w roku 2007 obchodziło okrągłą – 200 rocznicę powstania.
Po utworzeniu Królestwa Polskiego w roku 1815 większość lasów obecnego Nadleśnictwa Przasnysz stanowiła tzw. „lasy rządowe". Lasy te weszły w skład „Leśnictwa Przasnysz" z siedzibą w Przejmach i podlegały zarządowi Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu poprzez Oddział Lasów w Wydziale Dóbr i Lasów Rządowych. W roku 1854 Leśnictwo Przasnysz podzielono na straże: Straż Lipa (4800 ha – ok. 65% obecnego Obrębu Przejmy) i Jarzynny Kierz (ok. 40% obecnego Obrębu Janowo). Straże podzielone były na obręby (odpowiednik obecnych leśnictw).
W obrębach prowadzono gospodarstwo „wysokopienne sosnowe" przy odnowieniach naturalnych do 1890 roku (stosowano wyłącznie rębnie przerębowe) i sztucznych po 1891 roku przy kolei rębu 120 lat.