Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Przasnysz znajduje się w północnej części województwa mazowieckiego, na terenie powiatów: przasnyskiego, mławskiego i ciechanowskiego.

Pod względem fizyczno-geograficznym obszar Nadleśnictwa zalicza się do podprowincji Nizin Środkowopolskich, makroregionu Niziny Północnomazowieckiej, mezoregionów: Wyniesienia Mławskie (większa część Nadleśnictwa), Wysoczyzna Ciechanowska (południowa część Nadleśnictwa) i Równina Kurpiowska (wschodnie skrawki Nadleśnictwa). Wzniesienie Mławskie to zespół wyrazistych form kemowych i morenowych pomiędzy Mławą a Przasnyszem, przekraczających w kilku miejscach wysokość 200 m n.p.m. (Dębowa góra 236m). Wysoczyzna Ciechanowska, której północny fragment leży w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przasnysz, ma charakter wybitnie rolniczy. Teren położony jest w zasięgu zlodowacenia Środkowopolskiego. W części południowej i zachodniej obszar ten zalicza się do trzeciego stadium recesyjnego zwanego stadium Wkry, a od północy i wschodu do najmłodszego w glacjale stadium mławskiego.

Nadleśnictwo położone jest na prawym brzegu zlewni górnego i środkowego biegu rzeki Orzyc.

Terytorialny zasięg Nadleśnictwa rozciąga się w linii równoleżnikowej na długości 35 km a w linii południowej 45 km i obejmuje swym zasięgiem ok. 1314 km². Wysokość waha się od 102 m.n.p.m. (w okolicach uroczyska Helenowo Stare) do 236 m.n.p.m. na wzgórzach „Gór Dębowych" w leśnictwach Jarzynny Kierz i Lipowiec.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego

VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego

W ostatnią sobotę września na terenie Gór Dębowych Nadleśnictwa Przasnysz miał miejsce VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego oraz IV harcerski rajd pieszy.

Organizatorami rajdu oprócz Nadleśnictwa Przasnysz była Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz lokalne władze samorządowe: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Nidzicy oraz Gmina i Miasto Chorzele. Rajd skierowany był do wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek. Piękna pogoda nie opuszczała uczestników spotkania przez cały dzień.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego ps. "Jeż”. Patron wyścigu  wsławił się na terenach naszych ziem jako bohater wojenny, żołnierz wyklęty i wieloletni działacz podziemia niepodległościowego oddając życie za naszą ojczyznę. Przy pomniku złożono kwiaty, zapalono znicze i posadzono pamiątkowy dąb. W trakcie uroczystości głos zabrał Pan Waldemar Krzyżewski, który przybliżył zgromadzonym postać Feliksa Nowowiejskiego – twórcy hymnu do słów "Roty", która została odśpiewana przez Koło Przyjaciół Harcerstwa.

Głównym punktem programu był rajd rowerowy przez Góry Dębowe licznie zgromadzonych uczestników oraz rajd pieszy harcerzy. Harcerze przemaszerowali trasę ok. 3 km, prowadzącą obok krzyża przydrożnego, odsłoniętego na początku września w trakcie uroczystości związanymi z konferencją PTL pt. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – rola polskiego leśnictwa w tym okresie”.  Dla rowerzystów natomiast przygotowane zostały dwie trasy. Trasa niebieska – łatwiejsza na dystansie 8,5 km oraz czerwona – trudniejsza o długości 24 km.  W tym roku rajd rowerowy nie miał formy wyścigu. Po dojechaniu na metę wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Już po raz kolejny Starosta Przasnyski ufundował puchar dla najliczniejszej rodziny, biorącej udział w rajdzie rowerowym na dystansie 8,5 km. Tegoroczni zwycięscy to Pani Aneta Sobotka wraz z synami. Po wręczeniu pamiątkowego pucharu przez Pana Ryszarda Juklaniuka Dyrektora Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu, przeprowadzony został konkurs wiedzy o Zacheuszu Nowowiejskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a fundatorami nagród była rodzina Nowowiejskich. Oprócz wspomnianych konkurencji, przeprowadzone zostało losowanie nagród dla wszystkich rowerzystów.

Podczas rajdu można było też porozmawiać z leśnikami na tematy związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika.

Dopełnieniem całości były pieśni harcerzy zgromadzonych przy ognisku, dzięki którym uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

Tekst: Maciej Małek

Zdjęcia: Mariusz Rostkowski