Wydawca treści
Stanowsiko dokumentacyjne
W Nadleśnictwie Przasnysz istnieje stanowisko dokumentacyjne o nazwie „Morena Rzęgnowska”. Zostało ono ustanowione Rozporządzeniem 36/97 Wojewody Ciechanowskiego z dnia 3 grudnia 1997 r.
Stanowisko dokumentacyjne
W Nadleśnictwie Przasnysz istnieje stanowisko dokumentacyjne o nazwie „Morena Rzęgnowska". Zostało ono ustanowione Rozporządzeniem 36/97 Wojewody Ciechanowskiego z dnia 3 grudnia 1997 r. Cała powierzchnia znajduje się w uroczysku Choszczewka, leśnictwo Grudusk, gm. Grudusk. Łączna powierzchnia objęta tą formą ochrony wynosi 529,79 ha.
Ochroną objęto dużą część Moreny Rzęgnowskiej (głównie porośniętą lasem), która ukształtowana jest w formie wału zwróconego wypukłością w stronę południową. Morena ciągnie się od doliny Orzyca w okolicach wsi Wasiły i Tańsk-Grzymki w kierunku południowo-wschodnim do Rzęgnowa, a następnie na północny-wschód przez Żaboklik do wsi Ożumiech. Długość jej wynosi ok. 14 km. Wał moreny jest wąski, jego szerokość wynosi ok. 500m. Wzgórza mają wysokość od 163,5 m n.p.m. (u podstawy łuku) do 205,4 m n.p.m. (na grzbiecie łuku). Najwyższe wzniesienie Czubak (205,4m n.p.m.) znajduje się między Rzęgnowem a Zawadami (oddz. 340). Fakt, że wzgórza moreny są porośnięte lasem, jeszcze bardziej podkreśla jej okazałość i piękno. Właśnie ze względu na swój wyjątkowo okazały kształt Morena Rzęgnowska już w latach dwudziestych zwróciła uwagę geologów i geografów badających te tereny, którzy w strefie jej przebiegu dopatrywali się nawet zasięgu odrębnego zlodowacenia (St. Lencewicz, 1927). W świetle aktualnych badań teoria ta upadła, lecz wspaniały wał moreny pozostał jako wyraźny świadek postoju lądolodu.
Budowa geologiczna Moreny Rzęgnowskiej jest typowa dla tego rodzaju form – składa się z piasków warstwowanych. Posiadających miejscami przeławicenia i soczewki żwirów. Ponad tą strefą glacjalną (osadzoną przez wody spływające z lądolodu) leży warstwa piasków różnoziarnistych, gliniastych z głazami o bardzo zmiennej miąższości, co jest typowe dla form tej genezy. Na terenie tym przeprowadzono kosztowne badania geologiczne, a następnie Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Kruszywa rozpoczęło wydobycie żwiru, chociaż w naturalnym stanie kruszywo to nie odpowiadało obowiązującym normom i wymagało uszlachetnienia poprzez segregację mechaniczną. Ponadto pokłady żwiru zalegały często na znacznej głębokości. Pomimo tego część moreny – na terenie od szosy Dzierzgowo – Rzęgnowo w kierunku wschodnim do lasów uroczyska Żaboklik – została zdewastowana.
Objęcie najcenniejszego terenu moreny ochroną w postaci utworzenia stanowiska dokumentacyjnego zagwarantowało prawie zakazy:
- wydobywania skał, minerałów, torfu,
- dokonywania zmian stosunków wodnych w obrębie źródlisk rzeki Łydyni,
- wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości,
- innego zanieczyszczania wód, gleby oraz powietrza.
Drzewostany porastające wzgórza moreny (położone na siedliskach LMśw, BMśw, Lśw, Bśw, Ol, LMw, BMw) spełniają funkcje glebochronne, chroniąc szczyty i zbocza wzgórz przed erozją. Porastając wzgórza będące wododziałem między Tamką, Orzycem, Łydynią i Węgierką mają wpływ na kształtowanie zasobów wodnych zasilających te rzeki. Po południowej stronie łuku morenowego, między miejscowościami Kitki i Choszczewką znajduje się podmokłe obniżenie terenu porośnięte drzewostanem olszowym i zaroślami łęgowymi. Są tam źródliska rzeki Łydyni.
Teren Moreny Rzęgnowskiej jest również miejscem historycznym, związanym z kampanią wrześniową 1939 r. Lasy porastające wzniesienie były terenem krwawych walk z najeźdźcą hitlerowskim (tzw. „pozycja rzęgnowska" armii „Modlin"). Walki na „pozycji rzęgnowskiej" miały ogromne znaczenie dla losów całej bitwy granicznej na Mazowszu Północnym i są wymieniane praktycznie we wszystkich opracowaniach dotyczących września 1939 r. (także niemieckich). Miejsce to jest więc swoistym pomnikiem pamięci poległych w obronie Ojczyzny.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Nadleśnictwo Przasnysz to jedno z 32 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Położone jest w północnej części województwa mazowieckiego, na terenie trzech powiatów: przasnyskiego, mławskiego i ciechanowskiego. Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną obszar Nadleśnictwa znajduje się w IV Krainie Mazowiecko-Podlaskiej w Dzielnicy 1 Północno-Mazowieckiej.
Nadleśnictwo Przasnysz od 2012 r. jest jednoobrębowe (obręb leśny Przasnysz). Gospodarka leśna prowadzona jest na podstawie aktualnego Planu Urządzenia Lasu na lata 2022-2031.
W skład Nadleśnictwa wchodzi 13 leśnictw:
1. Jarzynny Kierz
2. Lipowiec
3. Duczymin
4. Grabowo
5. Dzierzgowo
6. Grudusk
7. Rycice
8. Jednorożec
9. Lipa
10. Przejmy
11. Krzynowłoga Mała
12. Przasnysz
13. Szkółka Karwacz
Ogólna charakterystyka:
Grunty własności Skarbu Państwa - 16 550,29 ha
Lasy stanowią – 16 339,61 ha, tj. niemal 99%
Lasy niepaństwowe - 12 565,81 ha
Lesistość ok. 29%
276 kompleksów leśnych, w tym dwa główne kompleksy leśne stanowią 61% powierzchni
Średni wiek drzewostanów - 59 lat
Rzeźba terenu:
Obszar Nadleśnictwa Przasnysz charakteryzuje się występowaniem rzeźby młodo glacjalnej ukształtowanej w czasie zlodowacenia środkowopolskiego. Decydujący wpływ na morfologię terenu Nadleśnictwa miała faza północnomazowiecka tego zlodowacenia. W późniejszych okresach na utwory glacjalne nałożone zostały formy fluwialne ostatniego interglacjału. Całość ulegała przekształceniom w wyniku procesów postglacjalnych – denudacji, akumulacji eolicznej oraz erozji i akumulacji holoceńskiej. Występujące obecnie na obszarze Nadleśnictwa Przasnysz formy fizjograficzne stanowią: moreny (moreny czołowe – Góry Dębowe, Morena Rzęgnowska, morena Zbrochowska, morena Krzynowłogi, moreny pierścieniowe – występujące na terenie Leśnictwa Rycice) sandry, ozy, wzgórza ozowe na południowym zachodzie od Chorzel, kemy (plateau kemowe położone na północ od Przasnysza) oraz liczne formy holoceńskie.
Procentowy udział typów siedliskowych lasu: