Aktualności Aktualności

STREFA ZANOCUJ W LESIE – GÓRY DĘBOWE

Nadleśnictwo Przasnysz wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzie, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów Ustawy o lasach.

Wyznaczony obszar jest bardzo urozmaicony pod względem rzeźby terenu oraz składu gatunkowego drzewostanów. W wyznaczonym terenie znajduje się ścieżka rowerowa (trasa niebieska i zielona ), na której możemy podziwiać wiele walorów kulturowych, godne uwagi są: pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”, miejsce posadzenia 18 dębów dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni Katyńskiej, kapliczki, świerk istebniański – wyjątkowe drzewko, które zostało wyhodowane z nasion poświęconych przez Benedykta XVI w 2006 r. oraz najwyższe wzniesienie północnego Mazowsza  Góra Dębowa (236 m n.p.m.).

Wydzielony obszar znajduje się w północnej części Nadleśnictwa, obejmuje oddziały leśne z 3 leśnictw. Na terenie Leśnictwa Jarzynny Kierz oddziały nr: 2, 6, 7, 16-19, 26 -29, 37-40, 52-54, 70-72, 89, na terenie Leśnictwa Lipowiec oddziały nr: 20, 21, 30-33, 41-47, 55-63, 73-81, 90-96 oraz na terenie Leśnictwa Duczymin oddziały nr: 101-103.

Obszar ograniczony jest drogą prowadzącą z miejscowości Stara Wieś do Janowa i drogą prowadzącą z miejscowości Nowe Brzozowo do Szemplino Czarne oraz drogą pożarową nr 3. Bliskość dróg sprawia, że dojazd na miejsce biwakowania jest znacząco ułatwiony.

Dokładna lokalizacja obszaru została ukazana na załączonej mapie.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (znajduje się poniżej).

  2. Miejsce wyznaczone do palenia ognisk znajduje się na miejscu postoju w Leśnictwie Jarzynny Kierz w oddziale nr 70 b. Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.

  3. Informujemy, że na obszarze objętym programem dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami opisanymi w regulaminie.

  4. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  5. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce

  6. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Znajdziesz je w tabeli załączonej poniżej. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych. Na wyznaczonym obszarze odbywają się polowania zbiorowe Kół Łowieckich Sęp i Tumak. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, informacje te znajdziesz na stronach internetowych Gminy Chorzele: https://chorzele.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-197 i Gminy Dzierzgowo: https://dzierzgowo.pl/wiadomosci/2/lista/komunikaty. Na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, który stanowi załącznik do Regulaminu korzystania z obiektu oraz przesłanie go na adres [przasnysz@olsztyn.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Ewa Bartoszewska: (29) 752 30 22 wew. 32 lub 662 025 606

 

Nadleśnictwo Przasnysz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

W ramach programu "Zanocuj w lesie" została udostępniona ankieta dla użytkowników. Jest ona anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. programu.

Zachęcamy do jej wypełniania.

Link do ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl