Aktualności Aktualności

O ochronie przeciwpożarowej z uczniami szkoły podstawowej

22 czerwca, uczniowie klas 3-5 ze Szkoły Podstawowej w Nowej Krepie odwiedzili naszą siedzibę w celu poznania nowoczesnego systemu detekcji dymów, który czuwa nad bezpieczeństwem naszych lasów.

Na początku obejrzeliśmy film opowiadający o nowoczesnych metodach ochrony przeciwpożarowej lasu, stosowanych na terenie Lasów Państwowych. Dowiedzieliśmy się z niego, że w Polce dochodzi do ok. 9 tys. pożarów rocznie, z czego 40% to podpalenia. Choć na terenie lasów w zasięgu Nadleśnictwa Przasnysz rocznie wybucha ich przeciętnie kilka, to ochrona przeciwpożarowa jest tu równie ważnym elementem, jak w nadleśnictwach, gdzie pożarów jest znacznie więcej.
W 2022 r. dzięki środkom unijnym w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Numer identyfikacyjny projektu: POIS.02.01.00-00-0007/16, zainstalowaliśmy na swoich wieżach przeciwpożarowych kamery oraz wdrożyliśmy system do automatycznej detekcji dymu. Kamery umożliwiają obserwację terenów leśnych w promieniu ok. 20 km. Sygnał z kamery umieszczonej na szczycie dostrzegalni jest przesyłany radiowo do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego mieszczącego się w siedzibie Nadleśnictwa, gdzie dyspozytor obserwuje i analizuje obraz.
Na koniec zobaczyliśmy wieżę przeciwpożarową, która ma 45 metrów wysokości znajduje się za budynkiem nadleśnictwa. Choć wejść na nią nie mogliśmy, to wszyscy byli chętni.