Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Majowy Nordic Walking

Majowy Nordic Walking

Już po raz trzeci w dniu 10 maja 2015r. (niedziela) o godzinie 13.00 rozpoczęła się impreza plenerowa o charakterze rekreacyjno-sportowym „Majowy Nordic Walking” zorganizowana przez Nadleśnictwo Przasnysz.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych (przelotne opady deszczu) na teren obiektu edukacyjnego „Przejmy" przybyło około 30 sympatyków marszu z kijkami.

Oficjalnego powitania zebranych uczestników marszu dokonał gospodarz obiektu.

Odbyła się pogadanka przeprowadzona przez przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym „ B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony". Panie policjantki zaopatrzyły wszystkich w opaski odblaskowe. Tak przygotowani udaliśmy się z instruktorem na rozgrzewkę i naukę marszu z kijkami.

Ze względu na warunki pogodowe zdecydowaliśmy się iść drogą żwirową, na krótszą trasę  ścieżki nordic walking.  

Po przejściu ok. 2 kilometrów nastąpiła chwila przerwy na instruktaż uzupełniający, pochwały dla bardzo pojętnych i wyeliminowanie popełnianych przez nas błędów.

Na odcinku 4 kilometra zawisła nad nami czarna chmura. Mieliśmy nadzieję, że ukończymy marsz bez opadów, niestety dalsze 2,5 kilometra przeszliśmy w deszczu.

Choć przemoczeni, ale w doskonałych humorach wszyscy dodarliśmy na obiekt edukacyjny, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, wysuszyliśmy się  przy ognisku i zjedliśmy zasłużoną kiełbaskę. Po posiłku odbył się quiz edukacyjny z nagrodami.    

Mimo opadów deszczu wszyscy zgodnie stwierdzili, że uczestnictwo w imprezie było owocne i odbyło się w niesłychanie miłej atmosferze. Grupa osób chodzących z kijami lub chcących chodzić mogła spotkać się w większym gronie, podszkolić umiejętności i wymienić się doświadczeniami.

Do zobaczenia na ścieżce, kije w dłoń.

 

 

Tekst:  Ewa Bartoszewska Nadleśnictwo Przasnysz
Zdjęcia: Łukasz Oleśków Nadleśnictwo Przasnysz , archiwum Nadleśnictwa Przasnysz