Wydawca treści
Stanowsiko dokumentacyjne
W Nadleśnictwie Przasnysz istnieje stanowisko dokumentacyjne o nazwie „Morena Rzęgnowska”. Zostało ono ustanowione Rozporządzeniem 36/97 Wojewody Ciechanowskiego z dnia 3 grudnia 1997 r.
Stanowisko dokumentacyjne
W Nadleśnictwie Przasnysz istnieje stanowisko dokumentacyjne o nazwie „Morena Rzęgnowska". Zostało ono ustanowione Rozporządzeniem 36/97 Wojewody Ciechanowskiego z dnia 3 grudnia 1997 r. Cała powierzchnia znajduje się w uroczysku Choszczewka, leśnictwo Grudusk, gm. Grudusk. Łączna powierzchnia objęta tą formą ochrony wynosi 529,79 ha.
Ochroną objęto dużą część Moreny Rzęgnowskiej (głównie porośniętą lasem), która ukształtowana jest w formie wału zwróconego wypukłością w stronę południową. Morena ciągnie się od doliny Orzyca w okolicach wsi Wasiły i Tańsk-Grzymki w kierunku południowo-wschodnim do Rzęgnowa, a następnie na północny-wschód przez Żaboklik do wsi Ożumiech. Długość jej wynosi ok. 14 km. Wał moreny jest wąski, jego szerokość wynosi ok. 500m. Wzgórza mają wysokość od 163,5 m n.p.m. (u podstawy łuku) do 205,4 m n.p.m. (na grzbiecie łuku). Najwyższe wzniesienie Czubak (205,4m n.p.m.) znajduje się między Rzęgnowem a Zawadami (oddz. 340). Fakt, że wzgórza moreny są porośnięte lasem, jeszcze bardziej podkreśla jej okazałość i piękno. Właśnie ze względu na swój wyjątkowo okazały kształt Morena Rzęgnowska już w latach dwudziestych zwróciła uwagę geologów i geografów badających te tereny, którzy w strefie jej przebiegu dopatrywali się nawet zasięgu odrębnego zlodowacenia (St. Lencewicz, 1927). W świetle aktualnych badań teoria ta upadła, lecz wspaniały wał moreny pozostał jako wyraźny świadek postoju lądolodu.
Budowa geologiczna Moreny Rzęgnowskiej jest typowa dla tego rodzaju form – składa się z piasków warstwowanych. Posiadających miejscami przeławicenia i soczewki żwirów. Ponad tą strefą glacjalną (osadzoną przez wody spływające z lądolodu) leży warstwa piasków różnoziarnistych, gliniastych z głazami o bardzo zmiennej miąższości, co jest typowe dla form tej genezy. Na terenie tym przeprowadzono kosztowne badania geologiczne, a następnie Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Kruszywa rozpoczęło wydobycie żwiru, chociaż w naturalnym stanie kruszywo to nie odpowiadało obowiązującym normom i wymagało uszlachetnienia poprzez segregację mechaniczną. Ponadto pokłady żwiru zalegały często na znacznej głębokości. Pomimo tego część moreny – na terenie od szosy Dzierzgowo – Rzęgnowo w kierunku wschodnim do lasów uroczyska Żaboklik – została zdewastowana.
Objęcie najcenniejszego terenu moreny ochroną w postaci utworzenia stanowiska dokumentacyjnego zagwarantowało prawie zakazy:
- wydobywania skał, minerałów, torfu,
- dokonywania zmian stosunków wodnych w obrębie źródlisk rzeki Łydyni,
- wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości,
- innego zanieczyszczania wód, gleby oraz powietrza.
Drzewostany porastające wzgórza moreny (położone na siedliskach LMśw, BMśw, Lśw, Bśw, Ol, LMw, BMw) spełniają funkcje glebochronne, chroniąc szczyty i zbocza wzgórz przed erozją. Porastając wzgórza będące wododziałem między Tamką, Orzycem, Łydynią i Węgierką mają wpływ na kształtowanie zasobów wodnych zasilających te rzeki. Po południowej stronie łuku morenowego, między miejscowościami Kitki i Choszczewką znajduje się podmokłe obniżenie terenu porośnięte drzewostanem olszowym i zaroślami łęgowymi. Są tam źródliska rzeki Łydyni.
Teren Moreny Rzęgnowskiej jest również miejscem historycznym, związanym z kampanią wrześniową 1939 r. Lasy porastające wzniesienie były terenem krwawych walk z najeźdźcą hitlerowskim (tzw. „pozycja rzęgnowska" armii „Modlin"). Walki na „pozycji rzęgnowskiej" miały ogromne znaczenie dla losów całej bitwy granicznej na Mazowszu Północnym i są wymieniane praktycznie we wszystkich opracowaniach dotyczących września 1939 r. (także niemieckich). Miejsce to jest więc swoistym pomnikiem pamięci poległych w obronie Ojczyzny.
Najnowsze aktualności
VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego
VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego
W ostatnią sobotę września na terenie Gór Dębowych Nadleśnictwa Przasnysz miał miejsce VIII rowerowy Rajd Gwiaździsty im. Zacheusza Nowowiejskiego oraz IV harcerski rajd pieszy.
Organizatorami rajdu oprócz Nadleśnictwa Przasnysz była Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz lokalne władze samorządowe: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Nidzicy oraz Gmina i Miasto Chorzele. Rajd skierowany był do wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek. Piękna pogoda nie opuszczała uczestników spotkania przez cały dzień.
Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego ps. "Jeż”. Patron wyścigu wsławił się na terenach naszych ziem jako bohater wojenny, żołnierz wyklęty i wieloletni działacz podziemia niepodległościowego oddając życie za naszą ojczyznę. Przy pomniku złożono kwiaty, zapalono znicze i posadzono pamiątkowy dąb. W trakcie uroczystości głos zabrał Pan Waldemar Krzyżewski, który przybliżył zgromadzonym postać Feliksa Nowowiejskiego – twórcy hymnu do słów "Roty", która została odśpiewana przez Koło Przyjaciół Harcerstwa.
Głównym punktem programu był rajd rowerowy przez Góry Dębowe licznie zgromadzonych uczestników oraz rajd pieszy harcerzy. Harcerze przemaszerowali trasę ok. 3 km, prowadzącą obok krzyża przydrożnego, odsłoniętego na początku września w trakcie uroczystości związanymi z konferencją PTL pt. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – rola polskiego leśnictwa w tym okresie”. Dla rowerzystów natomiast przygotowane zostały dwie trasy. Trasa niebieska – łatwiejsza na dystansie 8,5 km oraz czerwona – trudniejsza o długości 24 km. W tym roku rajd rowerowy nie miał formy wyścigu. Po dojechaniu na metę wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.
Już po raz kolejny Starosta Przasnyski ufundował puchar dla najliczniejszej rodziny, biorącej udział w rajdzie rowerowym na dystansie 8,5 km. Tegoroczni zwycięscy to Pani Aneta Sobotka wraz z synami. Po wręczeniu pamiątkowego pucharu przez Pana Ryszarda Juklaniuka Dyrektora Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu, przeprowadzony został konkurs wiedzy o Zacheuszu Nowowiejskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a fundatorami nagród była rodzina Nowowiejskich. Oprócz wspomnianych konkurencji, przeprowadzone zostało losowanie nagród dla wszystkich rowerzystów.
Podczas rajdu można było też porozmawiać z leśnikami na tematy związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika.
Dopełnieniem całości były pieśni harcerzy zgromadzonych przy ognisku, dzięki którym uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.
Tekst: Maciej Małek
Zdjęcia: Mariusz Rostkowski