Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przasnyscy Leśnicy na dożynkach

Przasnyscy Leśnicy na dożynkach

W tym roku przasnyscy leśnicy zaprezentowali na dożynkach gminno- powiatowych ekspozycję przedstawiającą różnorodne funkcje lasu pod hasłem - „DLA LASU DLA LUDZI".

Dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia w miejscowości Bogate, w których uczestniczyli przedstawiciele władz a także mieszkańcy powiatu, gmin i miasta Przasnysz. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe.

Na stoisku nadleśnictwa uczestnicy mogli oglądać wystawy przyrodniczo-leśne, zapoznać się z owadami naszych lasów zaprezentowanych w gablotach, a najmniejsze z nich można było podziwiać pod mikroskopem.

Prowadzone przez leśników konkursy, wzbudzały duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Dzieci brały chętnie udział w zajęciach plastycznych. Na stoisku Nadleśnictwa można było otrzymać materiały informacyjne i edukacyjne a uczestnikom konkursów wręczono symboliczne nagrody o szeroko pojętej tematyce przyrodniczo - leśnej. Można też było porozmawiać z leśnikami na zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika, a zainteresowani mogli bezpłatnie otrzymać sadzonki drzew leśnych.

 

Tekst:  Danuta Szydlik, Nadleśnictwo Przasnysz
Zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa Przasnysz