Aktualności Aktualności

21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu zwiększanie świadomości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Dla większości osób być może mało znane, ponieważ jest nieco przyćmione obchodami popularnego pierwszego dnia wiosny. Warto jednak dowiedzieć się jakie korzyści czerpiemy z lasu i w jaki sposób możemy się zrekompensować naturze.

Lasy są najbardziej naturalną i związaną z polskim krajobrazem formacją przyrodniczą. Środowisko leśne charakteryzuje się odpowiednią wilgotnością powietrza, ustabilizowaną temperaturą, zmniejszoną insolacją, zmniejszonym nasileniem wiatrów oraz łagodniejszym oświetleniem. Powietrze w lesie jest czyste, wolne od pyłów, spalin i zanieczyszczeń. Gałęzie, liście, igły i specyficzna roślinność lasu są w stanie zatrzymać na sobie bardzo duże ilości pyłów i sadzy. Powietrze w lesie zawiera olejki eteryczne, co wpływa dodatnio na drogi oddechowe. Las ma właściwości tłumiące hałas. Chodzenie po gruncie leśnym jest mniej wyczerpujące niż chodzenie po twardych nawierzchniach. Dobroczynne zdrowotne oddziaływanie lasu stanowi przeciwwagę szkodliwych czynników towarzyszących nieuchronnie współczesnej cywilizacji, wpływających ujemnie na zdrowie (Meissner 1965). Las jest dla nas miejscem wypoczynku, turystyki, miejscem uprawiania sportu, służy poprawie zdrowia, daje człowiekowi poczucie więzi z naturą oraz poprawia samopoczucie psychiczne. Jony ujemne znajdujące się w leśnym powietrzu działają orzeźwiająco i pobudzająco, zapewniają dobre samopoczucie. Wystarczy 20 minut przebywania w naturze, aby znacząco obniżyć poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Jak widzimy człowiek czerpie naprawdę wiele korzyści z natury. Co możemy zrobić dla niej w zamian? Pamiętajmy, aby przebywając na łonie natury nie zostawiać przyniesionych do lasu śmieci. W miarę możliwości zabierajmy też śmieci pozostawione tam przez innych. Wypoczywajmy w lesie w świadomości, że jesteśmy tam tylko gośćmi, szanujmy zatem jego mieszkańców, nie hałasujmy w lesie aby nie płoszyć zwierząt. Traktujmy las jakby był naszym domem, nie niszczmy gałęzi drzew, nie wyrywajmy roślin. Zachowujmy się tak, aby z czystym sumieniem móc ponownie wrócić do lasu.

W tym roku święto lasów przypada w niedzielę, jest to dzień wolny od pracy, więc warto wybrać się na spacer do lasu, odetchnąć świeżym powietrzem.

Zapraszamy do skorzystania z lasów zagospodarowanych turystycznie na terenie Nadleśnictwa Przasnysz. Mogą państwo odwiedzić m. in. jedno z wielu miejsc postoju. Pamiętajmy, aby nie wjeżdżać autem do lasu. Samochód możemy zostawić na parkingu leśnym, a w dalszą wędrówkę wyruszyć pieszo lub rowerem. W miejscach postoju znajdują się wiaty ze stołem i ławami oraz kosze na śmieci. Na terenie Nadleśnictwa znajduje się również ścieżka rowerowa „Góry Dębowe”. Jej trasa zaczyna się w miejscu postoju w leśnictwie Jarzynny Kierz. Do wyboru są dwa warianty długości trasy: 5,9 km oraz 9,1 km. Przemieszczając się trasą rowerową możemy obserwować bardzo urokliwe i rozmaite gatunkowo lasy oraz zwiedzić wiele walorów kulturowych. Dla tych, którzy od jazdy rowerem wolą spacerować, mamy do zaoferowania wędrówkę szlakiem nordic walking. Znajduje się on w leśnictwie Przejmy, do wyboru również są dwa warianty długości trasy: 5 km oraz 10 km. Przy leśniczówce w Przejmach znajduje się także izba edukacyjna, ścieżka dydaktyczna, boisko do gry, wiata oraz miejsce postoju.

Leśnicy na co dzień troszczą się o lasy podczas wykonywania swojej pracy poprzez sadzenie drzew, ochronę lasów przed szkodliwymi czynnikami, dbałość o to aby drzewostany były stabilne i trwałe, sprzątanie lasów i wiele innych. Zastanówmy się jak my możemy przyczynić się do dbania o las, czasami nie trzeba wiele, każdy mały gest ma znaczenie, a natura na pewno nam się odwdzięczy.

 

Autor: S. Błędek