Aktualności Aktualności

Dzień Otwarty w Nadleśnicwtie Przasnysz

,,Dzień Otwarty’’ w Nadleśnictwie Przasnysz

 

W dniu 14.06.2024 r odbył się ,,Dzień Otwarty” w Nadleśnictwie Przasnysz, skierowany do uczniów szkół podstawowych.

 Wydarzenie miało na celu przybliżenie młodzieży tematów związanych z Lasami Państwowymi, wielofunkcyjną i zrównoważona gospodarką leśną, rolą lasów oraz pracą leśnika.

Dzień Otwarty rozpoczęliśmy od projekcji filmów edukacyjno-przyrodniczych w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Filmy te przybliżyły widzom ważną rolę, jaką pełnią lasy w Polsce, a także czym jest surowiec drzewny i jak się go wykorzystuje.

Po projekcji filmowej uczniowie wraz z pracownikami Nadleśnictwa przeszli do siedziby Nadleśnictwa Przasnysz. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji i warsztatów tematycznych. Uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia biura Nadleśnictwa Przasnysz, mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca w biurze. Szczególną atrakcją było także stanowisko Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego, gdzie dowiedzieć się można było jak funkcjonuje system reagowania na zagrożenia pożarowe w lesie. Pracownicy punktu pokazali jak monitorują sytuacje kryzysowe, zarządzają zgłoszeniami o pożarach, wypadkach czy innych niebezpiecznych zdarzeniach.

Kolejnym punktem warsztatów edukacyjno-przyrodniczych było stanowisko leśniczego. Dzieci mogły dowiedzieć się, czym zajmują się leśnicy, jak wygląda jego praca w lesie, jak dbają leśnicy o lasy,  jakie zagrożenia czyhają na przyrodę oraz jak wygląda codzienna ochrona lasów. Pracownicy Nadleśnictwa opowiadali także o procesie pozyskania i odbiórki drewna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Straży Leśnej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym zajmuje się Straż Leśna i czym różni się ich zakres pracy od pracy leśniczego.  Przykuwające uwagę młodzieży było również stoisko z pszczołami. Dzieci mogły  poznać, jak ważną rolę pełnią pszczoły w ekosystemie leśnym, jak wygląda ich życie w ulu oraz jak powstaje miód.

Dni Otwarte w Nadleśnictwie Przasnysz były wyjątkowym i ciekawym wydarzeniem, które połączyło edukację z zabawą. Uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, ale również dowiedzieć się jak ważna jest praca leśnika. Był to dzień pełen wrażeń, który mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci młodych uczestników.

Dziękujemy za udział i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach !