Aktualności Aktualności

Jubileusz Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Przasnysz

W dniu 25 kwietnia odbyła się uroczystość wspólnego sadzenia lasu z okazji 100-lecia Lasów Państwowych pod hasłem „Wspólnie dla Ziemi”.

Dzień ten był nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji nad historią i przyszłością lasów w Polsce. Wydarzenie to odbyło się na terenie leśnictwa Lipowiec w oddz.41 a.

Obchody rozpoczęły się od części oficjalnej, w „Górach Dębowych” pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego. To właśnie tutaj zgromadziła się liczna grupa zaproszonych gości, uczniów szkół podstawowych, pracowników, emerytów Nadleśnictwa Przasnysz oraz przedstawicieli Zakładów Usług Leśnych.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz opowiedział o historii Lasów Państwowych i procesie zalesiania w Polsce. Jego słowa stanowiły hołd dla tych, którzy przez wieki dbali o polskie lasy, a także zachętę do dalszej troski o środowisko naturalne.

Następnie głos zabrał historyk Pan Piotr Kaszubowski, który przybliżył nam historię pogranicza.

Momentem szczególnym był akt odsłonięcia kamienia pamiątkowego, jako symbol 100 – lecia istnienia Lasów Państwowych. Pod kamieniem, w specjalnie przygotowanej kapsule czasu zakopano list dla potomnych, który ma zostać odczytany nie wcześniej, niż przed 28.06.2124 rokiem.

Następnie uczestnicy zostali wprowadzeni i przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technik sadzenia poszczególnych gatunków drzew. Przed przystąpieniem do sadzenia wykonano pamiątkowe zdjęcie z drona w kształcie „100” dla uczczenia stulecia Lasów Państwowych. Wspólnymi siłami pracownicy, emeryci, zaproszeni goście oraz uczniowie ze szkół podstawowych w Chorzelach, Duczyminie, Dzierzgowie, Jednorożcu, Krzynowłodze Małej, Romanach- Seborach, Rzęgnowie i Ulatowie-Adamach, którzy stanowili najliczniejszą około 130 osobową grupę uczestników posadzili nowe pokolenie lasu.

Na zakończenie na wszystkich czekał zasłużony, ciepły posiłek. Słoneczna pogoda, dobry humor i nastrój towarzyszyły nam przez cały dzień, a dzięki zaangażowaniu nas wszystkich, posadziliśmy sadzonki, z których w przyszłości wyrośnie piękny las.