Położenie
Położenie
Nadleśnictwo Przasnysz znajduje się w północnej części województwa mazowieckiego, na terenie powiatów: przasnyskiego, mławskiego i ciechanowskiego.
Pod względem fizyczno-geograficznym obszar Nadleśnictwa zalicza się do podprowincji Nizin Środkowopolskich, makroregionu Niziny Północnomazowieckiej, mezoregionów: Wyniesienia Mławskie (większa część Nadleśnictwa), Wysoczyzna Ciechanowska (południowa część Nadleśnictwa) i Równina Kurpiowska (wschodnie skrawki Nadleśnictwa). Wzniesienie Mławskie to zespół wyrazistych form kemowych i morenowych pomiędzy Mławą a Przasnyszem, przekraczających w kilku miejscach wysokość 200 m n.p.m. (Dębowa góra 236m). Wysoczyzna Ciechanowska, której północny fragment leży w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przasnysz, ma charakter wybitnie rolniczy. Teren położony jest w zasięgu zlodowacenia Środkowopolskiego. W części południowej i zachodniej obszar ten zalicza się do trzeciego stadium recesyjnego zwanego stadium Wkry, a od północy i wschodu do najmłodszego w glacjale stadium mławskiego.
Nadleśnictwo położone jest na prawym brzegu zlewni górnego i środkowego biegu rzeki Orzyc.
Terytorialny zasięg Nadleśnictwa rozciąga się w linii równoleżnikowej na długości 35 km a w linii południowej 45 km i obejmuje swym zasięgiem ok. 1314 km². Wysokość waha się od 102 m.n.p.m. (w okolicach uroczyska Helenowo Stare) do 236 m.n.p.m. na wzgórzach „Gór Dębowych" w leśnictwach Jarzynny Kierz i Lipowiec.
Najnowsze aktualności
V RAJD GWIAŹDZISTY ZACHEUSZA NOWOWIEJSKIEGO
V RAJD GWIAŹDZISTY ZACHEUSZA NOWOWIEJSKIEGO
W pierwszą sobotę października na terenie Gór Dębowych Nadleśnictwa Przasnysz miał miejsce V Rajd Gwiaździsty.
Rajd skierowany był do wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek. Piękna pogoda nie opuszczała uczestników spotkania przez cały dzień. Organizatorami rajdu oprócz Nadleśnictwa Przasnysz była Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz Starostwo Przasnysz i Starostwo Nidzica.
W południe pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, podczas której złożono kwiaty i zapalono znicze. Patron wyścigu wsławił się na terenach naszych ziem jako bohater wojenny, żołnierz i wieloletni działacz podziemia niepodległościowego oddając życie za naszą ojczyznę.
Głównym punktem programu był rajd rowerowy przez Góry Dębowe licznie zgromadzonych uczestników oraz rajd pieszy harcerzy z Przasnysza, Czernic i Chorzel. Harcerze przemaszerowali trasę ok. 3 km, śpiewając oraz uczestnicząc w licznych zabawach zorganizowanych przez druhny. Natomiast zawodnicy rajdu rowerowego zostali podzieleni na cztery kategorie: młodzież dziewczęta i chłopcy do lat 18, amatorzy oraz open. Trzy pierwsze grupy przejechały trasę 8 km, a uczestnicy bardziej zaawansowani trasę 24 km. W ostatniej grupie znaleźli się głównie osoby, które zajmują się kolarstwem zawodowo. Po dojechaniu na metę zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.
Poniżej lista zwycięzców:
MŁODZIEŻ CHŁOPCY: MŁODZIEŻ DZIEWCZĘTA:
- Bartosz Stryjewski 1. Patrycja Kryszk
- Konrad Banul 2. Emilia Kryszk
- Bartosz Zięba 3. Nela Pawłowska
AMATORZY: OPEN:
- Piotr Stecki 1.Rafał Wróblewski
- Artur Szczepkowski 2.Rafał Banul
- Artur Pykało 3.Bartosz Pawłowski
Po wręczeniu pamiątkowych pucharów, rozlosowano wśród uczestników karnety na przejazd drezyną. Po rozdaniu pucharów rozpalono ognisko, przy którym profesor Juszkiewicz przekazał gawędę historyczną tutejszych terenów. Dopełnieniem całości były śpiewy harcerzy, dzięki którym uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru. Przy ognisku, oprócz uczestników rajdu zebrali się także zaproszeni goście. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko edukacyjne nadleśnictwa, gdzie można było pogłębić wiedzę przyrodniczą oraz wziąć udział w licznych konkursach o tematyce leśnej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.